Koncertiranje u čast velikanima ozbiljne glazbe

Četvrtak, 9. travnja 2009.

Učenici Osnovne glazbene škole Vrbovec Pučkog otvorenog učilišta Vrbovec jučer su u Narodnoj knjižnici Vrbovec održali koncert u čast skladatelja Jospeha Haydna, Felixa Mendelssohna, Frederica Chopina i Georga Friedricha Handela. Time su obilježili 200. godišnjicu rođenja Haydna, Mendelssohna i Chopina te 250. godišnjicu smrti Handela.

Austrijanac Jospeh Haydn, zajedno sa skladateljima W. A. Mozartom i L. van Beethovenom, čini poznati trojac bečkih klasika. Bio je plodan skladatelj o čemu svjedoči čak 108 njegovih simfonija. Za usporedbu, Beethoven ih je napisao samo 9!

Nijemac Handel je vrlo rano pokazuje talent za glazbu te je sa 7 godina počeo učiti svirati orgulje i čembalo, a s 9 godina piše i prve skladbe. Njegov otac je bio ugledni liječnik i nije želio da mu se sin bavi glazbom nego pravom pa Handel upisuje studij prava. Ubrzo nakon očeve smrti napušta studij te se ozbiljnije posvećuje glazbi i postaje orguljaš u jednoj protestantskoj crkvi u Halleu. Bio je kozmopolit, putovao je kamo god ga je vodila glazba te je za života boravio i djelovao u Hamburgu, Hannoveru, Italiji i naposljetku, Londonu, u kojem je živio do smrti 1759. godine. Dobio je englesko državljanstvo, anglikanizirao je svoje ime te je pokopan u Pjesničkom kutu Westminsterske opatije. Handelova ostavština broji 29 oratorija od kojih je najpoznatiiji oratorij "Mesija" koji zajedno sa zborom Aleluja danas predstavlja jedno od najpopularnijih vokalno-instrumentalnih djela te je jedno od najizvođenijih djela tijekom Božića. Napisao je i 42 opere.

Nijemac Mendelssohn bio je skladatelj, pijanist, orguljaš i dirigent glazbenog perioda romantizma. Njegov opus uključuje simfonije, koncerte, oratorije te komornu glazbu i skladbe za klavir. Osobito su poznate skladbe za klavir pod nazivom Pjesme bez riječi pisane u 8ciklusa. Izvođena je i njegova Svadbena koračnica iz orkestralne uvertire San ljetne noći.

Poljak Frederic Chopin osebujan je i jedinstven skladatelj glazbenog romantizma te vrstan pijanist i izvođač vlastitih djela. Mladost provodi na putovanjima Europom, a zbog usavršavanja dolazi u Pariz 1830. godine ne sluteći da se više nikad neće vratiti u domovinu.

Osim manjeg broja orkestralnih i komornih djela te 17 poljskih pjesama za glas i klavir, Chopin je ponajviše skladao za klavir. Ostavio je 74 tiskana djela koja, po svojoj formi i poetskim obilježjima, nemaju premca u europskoj glazbi, a utjecaj njegove umjetnosti dopire i u 20. stoljeće. Kroz cijeli Chopinov opus provlači se zvuk poljskog folklora, mazurki i poloneza te valcera. Chopin umire 1849. u Parizu od tuberkuloze, a na sprovodu je sviran njegov poznati Pogrebni marš.

Učenici Osnovne glazbene škole Vrbovec izveli su 23 skladbe četiriju velikih kompozitora u kojima je uživalo šezdesetak posjetitelja svih generacija. Glasovirsku pratnju učenicima dala je nastavnica klavira Mirela Mihajlović vodivši ujedno kroz program koncerta.